Joga smiechu v skratke

Joga smiechu je unikátne cvičenie, v ktorom sa zámerný smiech spája s hlbokým dýchaním. Nejde o to byť vtipný, zábavný alebo sa dať zabávať, nebodaj sa smiať na druhom. Chce to len dať nášmu prirodzenému uvoľnenému smiechu šancu sa prejaviť.

Smiech je jeden z „mechanizmov“ na odbúranie stresu a napätia, ktorý je prirodzený nášmu telu a mysli. Má blahodarný vplyv na náš krvný obeh, imunitný a nervový systém, trávenie. Uvoľňuje endorfíny, ktoré sa tiež volajú hormóny šťastia, odstraňuje z tela adrenalín. Efekt hodiny smiechu zvyčajne pretrváva hodiny a dni. Domov si berieme okrem lepšej nálady aj väčšiu schopnosť čeliť výzvam života, väčšie prepojenie so sebou a druhými a možno aj novú perspektívu na naše staré problémy - smiech. 

 

joga smiechu logo       

 

Odkiaľ joga smiechu pochádza?

Koncept a cvičenia Jogy smiechu vytvoril v roku 1995 indický všeobecný lekár Dr. Madan Kataria spolu s jeho manželkou Madhuri, ktorá je učiteľkou jogy. V parku v Bombay založili prvý malý klub smiechu. Dnes sa ľudia môžu zasmiať v tisíckach klubov smiechu v 60 krajinách sveta. Dr. Madan Kataria založil aj inštitút jogy smiechu, v ktorom školí nových lídrov a učiteľov.

Ako funguje joga smiechu?

Joga smiechu sa zakladá na princípe, že ľudia sa dokážu smiať aj bez dôvodu. Stačí radosť zo života  a možno ani to netreba. V joge smiechu na vlastnej koži zistíme, že sa nesmejeme, pretože sme šťastní, ale sme šťastní, pretože sa smejeme :)
Keďže naše telo nerozozná rozdiel medzi takzvaným „skutočným“ smiechom a „vyvolaným“ smiechom, nemusíme mať ani náladu na smiech, stačí, keď mu vedome dáme šancu. V plejáde uvoľnených (až bláznivých) cvičení sa smiech v skupine chytí ako oheň.

Na hodine jogy smiechu sa môžeme smiať tak hlasno a dlho, ako len chceme! Pripravte sa na interaktívne skupinové a párové cvičenia so smiechom a dýchaním v stoji, pohybe, sede a aj ľahu. 

 

 

 

 

Pre koho je joga smiechu?

Joga smiechu je pre všetkých, čo sa radi smejú alebo by sa chceli smiať častejšie a dlhšie. Pre všetkých, čo sa chcú odviazať, zabaviť a zahrať alebo potrebujú vypnúť, uvoľniť sa a načerpať čerstvú energiu.

 

Smiech je slnko, čo zaženie zimu z ľudských tvárí. Viktor Hugo

 

 

Aké sú prínosy jogy smiechu?

Zvýšený prísun smiechu sa prejaví v mnohých sférach života – v našom zdraví, v emocionálnej pohode, v medziľudských vzťahoch, pri zrážkach s výzvami života a samozrejme aj vo väčšej efektivite práce. A smiech je dobrý aj pre našu kondičku.

Desať minút smiechu je údajne pre naše telo podobný výkon ako 30 minút cvičenia na veslárskej lavici v posilňovni. A pätnásť minút smiechu vyplaví dostatok endorfínov na deň plný optimizmu.

Väčší prísun kyslíka a krvi do mozgu, keď sa smejeme, pôsobí ako občerstvenie mysle a zaručí bdelosť, vynaliezavosť a rozšíri našu perspektívu. Pri smiechu zapájame brušné svaly, tým ich posilňujeme a zároveň povzbudzujeme aj trávenie. Posilňujeme aj náš imunitný systém a upraví sa aj krvný tlak.

 

Ďalšie prínosy jogy smiechu sú:

·         Zníženie stresu a prevencia vyhorenia

·         Zlepšenie komunikácie, spolupráce a zdieľania v tíme

·         Zvýšenie kreativity

 

Viac o kurzoch Jogy smiechu zistite tu.

Program podujatí jogy smiechu nájdete v programe kurzov.

Pozrite si tiež zaujímavé odkazy, blog a zdroje.